BOLSĘGA STANISŁAW – WYROBY Z SIANA

„Pomysł na produkt zrodził się, aby wyjść na przeciwko oczekiwaniom, tym którzy chcą nabyć wyjątkową pamiątkę z pobytu w naszej miejscowości, a także tym którzy cenią rękodzieło i chcą posiadać coś niepowtarzalnego w dekoracji swojego domu.”
                                                                                                                                 Stanisław Bolsęga

Wyroby z siana to jedna z najmłodszych dziedzin twórczości artystycznej, ale za to bardzo przyjemna i ciekawa. W tej dziedzinie talent nie odgrywa znaczącej roli, a jego miejsce zajmuje pomysł i dobre chęci. Podążając kryteriami, aby stworzyć coś charakterystycznego dla Słopnic i limanowszczyzny powstały produkty, których surowcem jest pachnące siano, a resztę stanowią mech i sizal. Figurki wykonywane są ręcznie, i jak twierdzi ich autor „pasja w połączeniu z pomysłem, talentem artystycznym, estetyką i jakością wykonania” gwarantują niepowtarzalność, którą doceniło już wiele osób. Jest to znakomity sposób na oryginalny prezent dla znajomych, rodziny czy gości. Do tej pory, w ofercie wyrobów z siana znalazło się ponad dwieście modeli o różnej tematyce i wielkości (od 5cm-70cm). Figurki i postacie z siana ozdabia się bibułkami, farbuje tworząc oryginalne kompozycje związane m.in. ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Walentynek itp. Wyzwaniem dla młodego artysty jest realizacja pomysłów swoich odbiorców. Jest to rodzaj działalności, który można doskonale pogodzić z nauką i pracą zawodową.
 

 

 

BUGAJSKA JANINA – HAFT

„Zaczęło się bardzo niewinnie…, bardziej dla zabawy i wypełnienia czasu niż dla rozwijania talentu. Haftowanie to dla mnie odprężenie i forma relaksu, sprawia wiele przyjemności i dostarcza wielu wrażeń. Im trudniejszy wzór, tym większa satysfakcja z efektów własnej pracy”. 
                                                                                              Janina Bugajska


Swoją przygodę z haftem krzyżykowym rozpoczęła po przejściu na emeryturę, przeszło 6 lat temu. Sztuki haftu nauczyła się samodzielnie, również własnoręcznie sporządza kanwy. Początkowo powstawały małe obrazki, drobne wzory, obecnie na swoim koncie ma przeszło 50 wielo formatowych haftów. Część prac zdobi dom, inne powędrowały do rodziny i przyjaciół. Tematyka jest niezwykle rozległa: pejzaże, portrety, przyroda, martwa natura i kwiaty. Najbardziej pracochłonnym haftem była „Ostatnia wieczerza”, nad powstaniem, którego pani Janina pracowała cztery miesiące.
 


 

STANISŁAW BUGAJSKI – CERAMIKA I MALARSTWO

„Miałem to szczęście, że trudnię się tym co kocham – maluję i rzeźbię w ceramice. Praca z gliną to satysfakcja i szczególny antystres w dzisiejszym skomplikowanym świecie. Najlepszym tego dowodem są moi słuchacze, którzy licznie przychodzą na warsztaty z ceramiki.”

Stanisław Bugajski

Twórczość artysty to piękno rękodzieła, oryginalny styl, jak również wysoka funkcjonalność.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale ceramiki i szkła, broniąc dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Obecnie pracuje w Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” we Wrocławiu jako instruktor ceramiki. Uprawia malarstwo, rzeźbę w ceramice oraz grafikę komputerową. Twórczość artysty to spora dawka profesjonalizmu i sztuka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Maluje - obrazy olejne, rysuje - węglem, tuszem, kredką, tworzy - z gliny i szamotu. Prace artysty to połączenie nowych kształtów i form z użytecznością. Krytycy zgodnie twierdzą, że jego malarstwo to obrazowanie rzeczy najprostszych, wrażeń i uczuć za pomocą wyszukanych środków malarskich. Obrazy autorstwa Bugajskiego przedstawiają głównie postacie i pejzaże. Drugą pasją artysty jest ceramika użytkowa (patery, wazy i flakony) i artystyczna. Prace i obrazy prezentowane były na różnych przeglądach i wystawach m.in.: w Obornikach Śląskich, Kłodzku, Wrocławiu i Brunschwicku (Niemcy).
 


 
 

KULPA ZOFIA – SZYDEŁKOWANIE

„Szydełkowanie… to „zabawa” wymagająca cierpliwości i dokładności, ale co ciekawe jak nic innego uspakaja i relaksuje oraz wypełnia wolny czas. Wzory do swoich prac czerpię z miejscowej tradycji, własnych pomysłów oraz wydawnictw”.
                                                                                                                                Zofia Kulpa


Sztuki władania szydełkiem nauczyła się sama. Przyznaje jest to praca absorbująca, ale zawsze sprawia dużo radości, w szczególności oczekiwanie na efekt końcowy. Szydełkuje od młodości, a jej specjalnością są serwety i obrusy. Chętnie wykonuje prace dla innych osób, a wieloletnia praktyka i spryt sprawiają, że gotowa praca może powstać nawet w ciągu jednego wieczoru. Od pięciu lat trudni się także haftem krzyżykowym.
 

 

 

PODGÓRNA IZABELA – RYSUNEK

„Rysuję i szkicuję od dawna, i choć nie ma w tym profesjonalizmu to robię to z dużym zaangażowaniem. (…) Zasadniczo maluję wszystko, ale najchętniej portrety i zjawiska przyrody”.

Izabela Podgórna

Pani Izabela nie posiada wykształcenia plastycznego, jednak już od najmłodszych lat przejawiała swoje zainteresowanie plastyką. Przełomowym momentem w jej życiu był kontakt z nieżyjącą już Danutą Maryjowską – artystką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która przekazała jej cenne wskazówki i ugruntowała zdolności plastyczne. Z upływem czasu wkładała w swoje starania coraz więcej wyobraźni, dzięki czemu jej prace stawały się „dojrzalsze” i znalazły swoich nabywców: w Wiedniu, Sztokholmie, Oslo, Nowym Yorku i Serbii. Posiada również inne zdolności manualne: rzeźbi i haftuje. Jej prace przedstawiają: krajobrazy, martwą naturę, kwiaty, zabytki architektury i portrety. Szczególne miejsce zajmują wizerunki papieża Jana Pawła II. Ulubionym narzędziem pracy Izabeli jest ołówek oraz pastele.
 

 

 

SMAGA MONIKA – MALARSTWO


„..zamiłowanie do rysunku, malarstwa towarzyszyło mi od dzieciństwa. Fachową wiedzę w zakresie malarstwa nabyłam będąc uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Lubię tworzyć w domowym zaciszu, (…) rzadko wyruszam ze sztalugą w plener. To jest moje hobby, lubię malować.”
Monika Smaga


Większość jej prac powstała na zamówienie, obrazy trafiły również do Niemiec. Malowanie „na zlecenie” sprawia jej wiele satysfakcji. Jest to bowiem wyzwanie, spełnianie oczekiwań malarskich drugiej osoby. Nie trudno zauważyć, że ta młoda i ambitna artystka lubi uprawiać malarstwo dla smakoszy. Malując, eksperymentuje. Lubi tworzyć różnorodne faktury, głównie poprzez nakładanie na płótno grubej warstwy farby. Inspiracji do swojej twórczości poszukuje w przyrodzie, chętnie maluje pejzaże. Osobiście opowiada się po stronie abstrakcji. Malarstwo olejne to jej ulubiona technika malarska, daje jej bowiem dużą swobodę w doborze i mieszaniu farb. Obecnie większość swojego czasu poświęca na studiowaniu architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej.
 

 
 

SOŁTYS WALDEMAR – FOTOGRAFIA

To zapewne za sprawą genów, (..) swoje zainteresowanie fotografowaniem odziedziczyłem po ojcu. Fotografia to hobby, które doskonale da się połączyć z innymi zainteresowaniami,…nie wyobrażam siebie wyjazdu w góry bez aparatu. Zdjęcia wykonuję sprzętem cyfrowym, sprawia to znacznie mniej kłopotu niż w przypadku aparatów analogowych. Już od dobrych paru lat fotografuje tatrzańską przyrodę, Beskidy, Pieniny, staram się, aby moje zdjęcia były coraz lepsze, a ocenę pozostawiam oglądającym”.
                            Waldemar Sołtys


Fotografowanie ma ścisły związek z jego aktywnym stylem życia. Wolne chwile poświęca bowiem turystyce górskiej i motoryzacji. Jest stałym bywalcem miasta Krakowa, gdzie studiuje informatykę i ekonometrię. Każde z tych miejsc jest dla niego inspiracją. Stąd pochodzą galerie zdjęć: Tatr, Pienin, Beskidu Wyspowego, rajdów samochodowych i Krakowa. To jednak tylko namiastka tego co przedstawiają jego fotografie. Swoje zdjęcia udostępnia wydawnictwom oraz prezentuje na własnej stronie internetowej.
 

 


ŚLAZYK MARIAN – MALARSTWO, RZEŹBA

"Wychowałem się w Starym Podgórzu w Krakowie. W początkowym okresie bardzo lubiłem oglądać obrazy. Fascynowały mnie różne techniki malarskie. Nie myślałem nawet o tym, że będę malował. Prowadziłem normalne życie rodzinne. Coś jednak nie dawało mi spokoju, tak jakby brakowało mi miejsca w życiu. Postanowiłem spróbować swoich możliwości w tej dziedzinie. Zacząłem malować. I tak obudził się we mnie talent, który nadal się rozwija i pogłębia."

                                                                                                                    Marian Ślazyk

Urodził się w 1959 roku w Słopnicach. Maluje głównie kwiaty, farbami olejnymi i szpachlą. Prace jego są bardzo ekspresyjne i kolorowe. Na obrazach widać, że tworzy szybkimi i pewnymi ruchami. Kompozycje są zanurzone w tłach, które odzwierciedlają jego wewnętrzne, stany emocjonalne i związane z tym przeżycia. Należy do Towarzystwa Przyjaiół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Oddział Limanowa.
Więcej na temat artysty i jego prac można znaleźć na prywatnej stronie:  www.marianobrazy.republika.pl

                         
                                  

 

ŚLIWA MAŁGORZATA – MALARSTWO

”Malowanie to moja pasja. Już jako dziecko obrywałam za rysowanie karykatur po gazecie. (...) Kiedy maluję zawsze ponosi mnie wyobraźnia i w efekcie gotowy obraz zupełnie odbiega od jego pierwotnej wizji. (..) Malując obrazy robię to, na co naprawdę mam ochotę.”

Małgorzata Śliwa

Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie trafiła za namową rodziny i znajomych. Najwięcej jej prac powstało tuż po ukończeniu liceum, a znaczna ich część trafiła za granice kraju: do Szwecji, Niemiec i Włoch. Inspiracją jej prac jest przede wszystkim przyroda i zabytki architektury. Nie liczy swoich obrazów, ale spod jej pędzla wyszło blisko pół tysiąca prac. W malarstwie największą satysfakcję sprawia jej eksperymentowanie. Traktuje malowanie jako zabawę; tworzy obraz poprzez nakładanie na siebie kilku warstw farb, miesza kolory tworząc efekt matu, błysku i przenikania barw. W tym celu wykorzystuje szpachelkę, rzadziej sięga po pędzel i ołówek. Nie przepada za odwzorowywaniem fotografii i tworzeniem kopii, a każdy malunek „na zamówienie” zawiera nutę jej własnej interpretacji. W jej dotychczasowej twórczości można doszukać się także próbki malarstwa na szkle i projektowania witraży.
 

 

 

 WARDĘGA BARBARA - MALARSTWO

„..malowanie to mój żywioł, pasja. Bez wahania mówię, że najlepiej czuję się przy sztaludze.(…) To co robię jest dla mnie formą ucieczki od drażniącego mnie tempa współczesnego świata. Przez to staram się by moje malunki emanowały spokojem, radością i ciepłem”. 
                                                                                            Barbara Wardęga

Maluje „od zawsze” i sama bez fachowej literatury doskonali swoją formę. Po raz pierwszy próbkę swoich rysunków i temper zaprezentowała na wystawie towarzyszącej imprezie „Powitanie Lata” w 2000 roku. Powodzenie przekonało ją do malarstwa, i już w kolejnych latach jej prace mogło podziwiać szerokie grono mieszkańców. Obrazy jej autorstwa trafiły do Watykanu, jako prezent dla Jan Pawła II oraz na inne kontynenty: obie Ameryki i Afrykę. Inspiracji szuka w plenerach, uwielbia spacery, często przy okazji malując: pejzaże, kwiaty, zwierzęta oraz martwą naturę. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują obrazy o tematyce sakralnej. Największą inspiracją młodej artystki stał się film „Pasja” Mela Gibsona. Malarską opowieść o cierpieniu i ostatnich godzinach życia Chrystusa tworzy seria 38 obrazów. Jak sama zresztą twierdzi są to wyjątkowe prace, gdzie prócz płótna, farb i pędzla „użyła” własnego serca. Zamiarem autorki jest by sceny męki, ukrzyżowania i konania wywołały w odbiorcy głębokie refleksje i zadumę nad własnym życiem.
 


 

Ks. STANISŁAW WOJCIESZAK – MALARSTWO NA SZKLE


„Malowanie tak jak codzienne życie; wymaga przemyśleń, wyobraźni, precyzji…Uczy cierpliwości, skupienia i pokory. Trudno naprawić raz źle pociągniętą kreskę, tak, jak trudno naprawić zło wyrządzone bliźniemu. Tak jak życie kryje w sobie tajemnice, bo nigdy nie wiadomo jaki przyniesie efekt i czy osiągnie się zamierzony cel. Bywa i tak, że wystarczy chwila nieuwagi i wszystko zostaje rozbite”.

Ks. Stanisław Wojcieszak

Ksiądz Stanisław maluje na szkle od 2001 roku. Urzekło go wtedy ludowe malarstwo podhalańskie. Plastyka jest dla niego jedną z form współczesnej ewangelizacji. Ma na swoim dorobku kilkaset obrazów. Przeważa tematyka religijna, scenki rodzajowe, zwyczaje i obrzędy związane z życiem górali oraz oryginalne kompozycje kwiatowe. W jego pracach obserwujemy wielką dbałość o szczegóły, z zarazem lekkość linii, dynamizm i oryginalną kolorystykę. Obrazy można oglądać na plebani w Ochotnicy Dolnej oraz na wystawach. Od pięciu lat są prezentowane na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych w Limanowej, Tarnowie, Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Porębie Wielkiej, Nowym Targu i Zakopanem. Prócz tak pracochłonnego hobby, starcza mu czasu na pisanie książek, kazań oraz modlitwę.